pdf tuval

Kanal Tedavisi Nedir?

En kaliteli malzemelerle üretilse dahi hiçbir yapay diş doğal dişlerin yerini dolduramaz. Dolayısıyla doğal dişlerin korunması ve doğal diş eksilmelerinin engellenmesi adına kanal tedavisi büyük bir öneme sahiptir.

Diş kök kanallarında bulunan canlı dokularla dişin sinirlerinin yer aldığı pulpaların zarar görmesi, iltihaplanması ve canlılığını kaybetmesi halinde uygulanan kanal tedavisi sırasında diş özü diğer bir deyişle pulpa çıkarılır. Pulpanın çıkarılmasının ardından geride kalan boşluk temizlenir, şekillendirilip doldurulur.

Tuval Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak dişlerin çatlaması, darbe alması ya da dişlerde derin çürük oluşması gibi durumlarda meydana gelen pulpa hasarı ile karşılaştığımızda hastalarımızın doğal dişinin kaybını engelliyoruz. Deneyimli Endodonti uzmanlarımızla kanal tedavinizi gerçekleştiriyor, özü zarar gören dişleri kullanılabilir hale getiriyoruz. Böylece, hasarlı pulpaların yol açabileceği apse oluşumlarının önüne geçiyor, çene kemiği sağlığını iyileştiriyor ve hastalarımızın çiğneme fonksiyonlarını koruyoruz. 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endodonti yani kanal tedavisi birden fazla aşamadan oluşan bir tedavi yöntemidir. İşleme başlamadan önce ilk olarak problemli dişin radyografi ile belirlenmesi gerekir. Kök hasarı alan diş ve çevre dokular lokal anestezi ile uyuşturulur, daha sonra işlem yapılacak diş çevre dokulardan izole edilir.

Dişin kök kanallarında endodontik kaviye hazırlanır, kanalın çalışma uzunluğu saptanır, pulpa çıkarıldıktan sonra oluşan boşluk şekillendirilir, temizlenir ve kök kanalları sızıntı olmayacak şekilde doldurulur.

Kanal tedavisi tek seansta da iki seansta da sonlanabilir, işlem iki seansta gerçekleştirilecekse geçici doğu uygulamasına başvurulur.

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Gerekir?

Kanal tedavisi doğal dişlerin korunması adına büyük bir avantaj sunar. Deneyimli uzmanlar tarafından gerçekleştirilen kanal tedavisi sonrası, hastalar ağız bakımlarını ihmal etmedikleri takdirde onarılan dişlerini hayat boyu kullanabilirler. Kanal tedavisi gerektiren durumlar şu şekilde özetlenebilir:

  • Dişte ağrı hissedilmesi,
  • Ağrı kesicilerin yetersiz kaldığı ağrı oluşumları,
  • Sıcak ve soğuk hassasiyeti
  • Sorunlu dişin çevre dokularında şişkinlik
  • Dişte renk değişimi

Tuval Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak hastalarımızın konforunu ve sağlığını önceliklendiriyor; en gelişmiş teknikleri uzman kadromuzla uyguluyoruz. Kanal tedavilerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, uzmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.